„Misa por la Paz y la Justicia”

04
Sie

„Misa por la Paz y la Justicia” czyli „Msza o Pokój i Sprawiedliwość” wielkiego argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza zabrzmiała w niedzielę, 31 lipca o godz. 19.00 na Jasnej Górze. Wystąpili: Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka, Szymon Fecica – tenor, Zespół „Sierra Manta” oraz Ariel Ramirez, wirtuoz rzadko spotykanego instrumentu – bandoneonu.. W kompozycji wykorzystane zostały słowa Papieża Polaka Jana Pawła II, które odczytał częstochowski aktor Michał Kula. Koncert na jasnogórskim Szczycie zorganizowano ostatniego dnia Światowych Dni Młodzieży jako podziękowanie Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego pielgrzymkę oraz manifest podkreślający znaczenie sprawiedliwości i pokoju w dzisiejszym świecie.

„To był przepiękny koncert, wydarzenie – zaznacza Janusz Siadlak – Ten splot niezwykłych okoliczności, papież, który jest Argentyńczykiem, i fakt, że wykonaliśmy utwór argentyńskiego kompozytora, w którym to utworze były również zawarte słowa Jana Pawła II, rodzą pewną spoistość. Msza, która nawołuje do utrzymywania pokoju, budowania pokoju i sprawiedliwości i ostrzega przed groźbą terroryzmu. Msza powstała na początku lat ’80-tych XX wieku napisana została przez jednego z najwybitniejszych kompozytorów argentyńskich, niedawno zmarłego Ariela Ramireza”.

„Misa por la Paz y la Justicia” to ostatnie dzieło Ariela Ramireza. Kompozytor przekazał partyturę Mszy na ręce dyrygenta Janusza Siadlaka, z wyłącznym prawem do wykonania w Polsce. „Partyturę tego utworu otrzymałem od Ariela Ramireza podczas mojego pobytu z chórem w Argentynie w 2004 roku. Było polskie prawykonanie tego utworu na Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie w 2007 roku. Teraz na Jasnej Górze ponownie, być może następne wykonania przed nami, chociaż aparat wykonawczy musi być dosyć spory – mówi Janusz Siadlak – Dzisiaj jeszcze bardzo dużo emocjonalnego kolorytu dodał pokaz multimedialny: różnego typu fajerwerki, dymy czy ognie”.