Collegium Cantorum w Rosji

04
Maj

Wróciliśmy.

Po pierwsze zmęczeni – to były bardzo intensywne dni. Długa podróż do Czelabińska przez Warszawę i Moskwę. Różnica czasu, krótkie noce, chłód i śnieg!

Po drugie i najważniejsze – Niezwykle szczęśliwi. 23 kwietnia daliśmy w ramach Festiwalu „Zgromadzenia chóralne – Wielkie Forum Wokalne” koncert, w którego programie znalazła się europejska muzyka sakralna i świecka, a także utwory jazzowe. Co to był za koncert! Przepiękna sala organowa Państwowej Filharmonii w Czelabińsku zachwyciła nas wystrojem i akustyką, ale przede wszystkim zgromadzoną w niej publicznością, która w niezwykły sposób reagowała na bardzo wymagający repertuar. Brawom i wiwatom nie było końca niemal po każdym utworze. Ta gorąca atmosfera rozgrzała nas tak, że nawet chłód Syberii nam nie przeszkadzał.

 

24 kwietnia po wycieczce po górniczym Kopiejsku byliśmy świadkami wspaniałego wydarzenia – organizowanymi przez Organizację Polonijną „Solaris” „Dni Kultury Polskiej”. Po odśpiewaniu Hymnu i Roty, publiczność miała szansę wysłuchać mniej popularnych pieśni patriotycznych, a także utworów polskich kompozytorów – Pawła Łukaszewskiego, Krzysztofa Pendereckiego.

25 kwietnia przyszedł czas na galę festiwalową w pięknej sali im. S. Prokofiewa Państwowej Filharmonii w Czelabińsku.