Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Wydarzenie Nawigacja

Wyjątkowa, przepiękna, a jednocześnie niefrasobliwa i niezwykle przyjemna dla ucha. Taka właśnie jest Msza B-dur, znana na całym świecie jako „Terezjańska” (Theresienmesse). Partie chóralne są w niej imponująco różnorodne, energetyczne i rytmiczne. Niektórzy mówią, że to właśnie w Mszy Terezjańskiej Joseph Haydn osiągnął szczyt swoich umiejętności posługiwania się kontrapunktem, a samo dzieło należy do ścisłej czołówki najwspanialszych kompozycji klasyków wiedeńskich.
Uwielbiane przez muzyków i publiczność dzieło Haydna, wiedeński mistrz skomponował w najlepszym okresie swojej twórczości. Powstało bowiem pomiędzy dwoma wielkimi oratoriami: genialnym Stworzeniem Świata i słynnymi Porami Roku. Jest jedną z 6 mszy imieninowych skomponowanych pomiędzy 1796 a 1802, dla księżnej Marii Hermenegildy, żony patrona Haydna, którym był Nikolaus Esterházy II. Potoczna nazwa tego wybitnego dzieła związana jest jednak z cesarzową Marią Teresą, żoną Franciszka II Habsburga, która jako sopranistka wykonywała zarówno Stworzenie Świata jak i Pory Roku na prywatnych koncertach w Wiedeńskim Sądzie.
Msza Terezjańska od początku spotkała się z uznaniem krytyków, jak i odbiorców. W odniesieniu do tego dzieła używa się takich określeń jak wyjątkowe, rewelacyjne, arcypiękne, ekstraordynaryjne.
Już 2 kwietnia Msza Terezjańska zabrzmi w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej, gdzie zespoły artystyczne (Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum oraz Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej) wraz z solistami zaprezentują to wielkie dzieło podczas koncertu upamiętniającego rocznicę śmierci Jana Pawła II. Obok Mszy B-dur zabrzmi również Te Deum Hob.XXIIIc:2 czyli Te Deum dla cesarzowej Marii Teresy. Za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Janusz Siadlak.

WYKONAWCY:
Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Tetyana Boretska-Kruk – sopran
Monika Korybalska – mezzosopran
Sylwester Smulczyński – tenor
Jacek Ozimkowski – bas
Janusz Siadlak – dyrygent

Szczegóły

Data:
2 kwietnia 2017
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie Category:

Organizator

Filharmonia Częstochowska
Strona internetowa:
www.filharmonia.com.pl

Miejsce

Filharmonia Częstochowska
Wilsona 16
Częstochowa, 42-200 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.filharmonia.com.pl