Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Majestatyczna, podniosła, niezwykle dumna i monumentalna. Do tego na wskroś przejmująca, wielowymiarowa i piękna. Taka jest rosyjska muzyka sakralna. Śpiew cerkiewny jest w Rosji nieodłącznym elementem nabożeństwa pełniąc w nim niezwykle ważną rolę, pozostając zawsze w bardzo ścisłym związku z liturgią. W cerkwi jedynym instrumentem jaki jest używany jest ludzki głos – i tak pieśni solowe, jedno i wielogłosowe są muzyczną kontemplacją i duchową podróżą przez ludzką duszę. Muzyka cerkiewna swoje początki ma w okresie wczesnego średniowiecza w głównym ośrodku Kościoła prawosławnego – w Konstantynopolu, stolicy Cesarstwa Bizantyjskiego, nazywanym „Rzymem Wschodu”, gdzie kształtowała się poprzez krzyżowanie tradycji muzycznych: hebrajskiej, greckiej i słowiańskiej. Początkowo jednogłosowa muzyka, rozwijała się i tworzyła swoje, coraz silniejsze fundamenty, rozbudowując i czerpiąc z tradycji ludowej – rosyjskiej i ukraińskiej. Bogaty folklor muzyczny, do dziś stanowi bardzo ważne źródło inspiracji dla kompozytorów.
Wyjątkowość muzyki cerkiewnej przejawia się przede wszystkim w niezwykłej wielowarstwowości i doniosłości, która potrafi złapać za serce, przeszyć na wskroś dostarczając szczególnych duchowych przeżyć. Muzyka cerkiewna stała się niezwykle ważnym elementem dziedzictwa kulturowego całego świata, znacząco je wzbogacając.
W maju będziemy mieli okazję wysłuchać przekroju rosyjskiej muzyki sakralnej, który wybrała dla częstochowskiej publiczności Ольга Селезнёва, uznana rosyjska dyrygentka, dyrektor artystyczny Kameralnego Chóru Państwowej Filharmonii w Czelabińsku. Specjalnie na wspólny występ z Chórem Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum przyleci z południowego Uralu, wprost z miasta, przez które przebiega granica Syberii.
Ten wyjątkowy wieczór z rosyjską muzyką odbędzie się we wnętrzach częstochowskiej cerkwi i bez wątpienia dostarczy niezapomnianych przeżyć wszystkim, którzy tego dnia zgromadzą się by wspólnie przeżyć muzyczną podróż z duchem prawosławia i rosyjskiej dumy.

WYKONAWCY:
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Dyrygent – Ольга Селезнёва

Szczegóły

Data:
21 maja 2017
Czas:
17:00 - 18:30
Wydarzenie Category:

Organizator

Filharmonia Częstochowska
Strona internetowa:
www.filharmonia.com.pl

Miejsce

Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej
Mikołaja Kopernika 23
Częstochowa, 42-200 Polska
+ Google Map