Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów

Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce 2010 roku - od tamtej pory festiwal rozrasta się. zdobywa coraz większą popularność i stale zyskuje nową publiczność.

Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów

Ideą organizatorów festiwalu jest przybliżenie uczestnikom bogatej działalności artystycznej  rodziny Bachów na czele z jej najwybitniejszym kompozytorem – Janem Sebastianem.
Festiwalowe koncerty mają stanowić intrygująca muzyczną podróż od czasów baroku aż po 21 wiek, z wykorzystaniem współczesnych przekaźników kultury. Sposób przedstawiania muzyki klasycznej przy udziale gry świateł, efektów wodnych i laserowych do muzyki Bachów oraz ich muzyki w aranżacjach pop, rock, jazz, stanowi tego najlepszy przykład.

Festiwalowe wydarzenia są dostosowane do publiczności w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. I tak, w 5 już edycjach publiczność mogła usłyszeć koncert na wyjątkowej Szklanej Harfie, rodziny mogły wybrać się na piknik muzyczny z udziałem Baletu Dworskiego Cracovia Danza, centrum miasta zostało rozświetlone laserami do BachRocka, na jeden wieczór zostały też zainstalowane kolorowe fontanny.
Obok tego publiczności dostarczana jest ogromna dawka muzyki klasycznej na najwyższym poziomie. Muzycy biorący udział w festiwalu rokrocznie są skrupulatnie dobierani, tak aby zapewnić festiwalowi jak najwyższą jakość.

VI Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów 

Bachowski_LOGO_png

4 Dni Festiwalu – 4 Wyjątkowe Wydarzenia

Sposobem na przekazanie wartości kulturowych mają być w przypadku Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów najwyższa jakość oraz nowoczesne przekaźniki kultury, które dotrą do mniej obeznanego z muzyką klasyczną grona publiczności.
Nadrzędnym celem jest dzielenie się pasją do muzyki i ukazywanie piękna muzyki klasycznej – ale piękna ponadczasowego, które potrafi dostosować się do realiów i zasad rządzących dzisiejszym światem. I tak, muzyka Bachów wykonywana jest na koncertach festiwalowych klasycznie ale i w aranżacjach Jazzowych, a nawet Rockowych.
Muzyka Bachów jest barwna, energiczna, piękna i co najwazniejsze ponadczasowa – mówi dyrektor i pomysłodawca Festiwalu, Janusz Siadlak – I tak chcemy ją pokazać: ramię w ramię z wielkimi światłami i innymi zdumiwającymi efektami. Zdaję sobie sprawę, że w większości, młodzi ludzie nie mają do czynienia z muzyką klasyczną, dlatego trudno utrzymać ich uwagę jedynie instrumentami czy głosem. Aby przekonali się do piękna muzyki klasycznej chcemy im ją zwizualizować. I stąd pomysł powtórzenia Pokazu Laserowego, który ostatnim razem przyciągnął na plac Biegańskiego tysiące ludzi w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Ale w tym roku będzie jeszcze bardziej spektakularnie bo połączymy dwa wielkie widowiska – pokaz laserowy i pokaz fontann. – dodaje.
23 września 2015
“Bach Goes Jazz”

Koncert Jazzowy
Wojtek Konikiewicz Trio
(Frank Parker, Maciej
Matysiak i jego lider)

Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej,
godz. 19.00

 
24 września 2015
“Chóry i duety barokowe”

 Chór Filharmonii
Częstochowskiej
Collegium Cantorum,
Janusz Siadlak – dyrygent
z towarzyszeniem instrumentów dawnych

Kosciół
Ewangelicko-Augsburski,
godz. 19.00 

 
 25 września 2015
“Barokowe Nastroje”

 Koncert symfoniczny
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej  pod dyrekcją Adama Klocka,

Sala koncertowa
Filharmonii Częstochowskiej,
godz. 19.00

 
 26 września 2015
“Pokaz Laserów i Fontann”

 Wyjątkowy pokaz laserów
do muzyki Bacha
w różnych aranżacjach

Plac Biegańskiego,
godz. 20.00

plakat_2

Janusz Siadlak

Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu

.
js_jarvis

Zanim podjąłem decyzję o otwarciu nowego Festiwalu, długo myślałem o jego konstrukcji. Nie chciałem powielać czegoś, co juz na świecie istnieje. Chciałem czegoś nowego, świeżego, angażującego wiele ludzi o różnych zainteresowaniach. Wiedziałem, że ma to być Festiwal różnorodny, bogaty. Taki, który nie ogarniczy się tylko do koncertów czy wydarzeń klasycznych. I tak – pamiętam dokładnie – pewnego deszczowego wieczoru, układając programy na koncerty Chóru Collegium Cantorum, przeszukując swoją bibliotekę nut, natrafiłem na Unsere Trubsal. To był moment, w którym układanka w mojej głowie stworzyła całość. Rodzina Bachów. Tak wiele wspaniałych artystów. Muzyka ponadczasowa, muzyką, która zachowała wymiar ponadczasowy. Kto nie zna Jana Sebastiana Bacha i jego “hitowych” kompozycji? Kto nie chciał by usłyszeć tych melodii w aranżacjach jazzowych albo rockowych? Żadna muzyka, tak jak muzyka Rodziny Bachów nie nadaje się do “uwspółcześnienia” jej. Jednocześnie, bogactwo, które można odkryć przygotowując koncerty z muzyką nie tylko Jana Sebastiana, ale i całej jego rodziny, skusiło mnie, jako dyrygenta i pasjonatę muzyki barokowej.Tak, to jest to – pomyślałem wtedy i niecały rok później stałem na Placu Biegańskiego w Częstochowie otwierając pierwszy Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów. I to otwierając nie byle jak, bo pokazem Laserów i do rockowych aranżacji muzyki Bachów pod tytułem “Bachrock”.   

Filharmonia Częstochowska 

współorganizator Festiwalu 

.
Z czasem, kiedy Chór Collegium Cantorum stał się zawodowym chórem Filharmonii Częstochowskiej, Instytucja ta, widząc potencjał i wysoką jakość Festiwalu, stała się jego współorganizatorem. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia wraz ze stabilną Instutucją Kultury otworzyła przed Festiwalem nowe możliwości. Od piątej edycji koncerty Festiwalowe odbywają się również w sali koncertowej i sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej.
– Bardzo się cieszę, że możemy kontynować Festiwal jako zawodowy chór w ścisłej współpracy z Filharmonią – mówi Janusz Siadlak – W końcu, jak mówi stare mądre powiedzenie “Co dwie głowy to nie jedna”. W tym przypadku nasze Stowarzyszenie Sympatyków Collegium Cantorum oraz Filharmonia Częstochowska pokazują, że to prawda. Razem raźniej!” 
 
fcz

I Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów

WIELKI POWRÓT BACHA!

W dniach 11 13 czerwca 2010 roku po raz pierwszy w Częstochowie miało miejsce wielkie wydarzenie muzyczne – I FESTIWAL MUZYCZNY RODZINY BACHÓW, którego ideę rozpoczął w znakomitym stylu wspaniały dyrygent Janusz Siadlak wraz ze swoim chórem Collegium Cantorum Czestochoviensis.

I Festiwal Muzyczny – przyniósł w czerwcowych dniach dla częstochowian i przybyłych do miasta gości prawdziwą prezentację wielkiej twórczości Rodziny Bachów, przekazanej w ujęciu współczesnym – w niesamowitym pokazie laserowym, jak i tradycyjnym, którego realizację stanowił najczystszy przekaz muzyki i śpiewu, zainspirowanych dziełami Jana Sebastiana Bacha i jego Rodziny.

Jakimi słowami opisać trzy dni kultury muzycznej? Zacznijmy od faktów.

W pierwszym dniu Festiwal rozpoczął niezwykły pokaz laserowy, pod hasłem Światło i dźwięk.

Taniec światła, elementów pirotechnicznych i wielkoformatowych wyświetleń obrazów tworzonych do muzyki Bachów w aranżacjach rock, pop i jazz zapewne na długo pozostaną w pamięci odbiorców tego przekazu, szczególnie, gdy wiele przybyłych osób po raz pierwszy mogło usłyszeć Bacha w takich aranżacjach. Zamiar organizatorów festiwalu, by przybliżyć muzykę klasyczną wspłczesnemu odbiorcy poprzez multimedialny przekaz okazał się wielkim sukcesem. Plac Biegańskiego w Częstochowie gdzie odbyło się widowisko wypełnił się publicznością, która po zakończeniu widowiska podziękowała organizatorom gromkimi brawami. Jeszcze tego samego dnia w internecie pojawiły się filmy z pokazu i zachwyty nad widowiskiem, które według jego uczestników powinno odbywać się w mieście dużo częściej.

Drugi dzień Festiwalu zatytułowany Bach. Inspiracje należał do niezwykłego zespołu Glass Duo, który tworzą Anna i Arkadiusz Szafraniec, wspaniały muzyczny duet z Gdańska. Ich muzyczna pasja i gra na jedynej w Polsce, największej szklanej harfie – oczarowała przybyłych gości do tego stopnia, iż kameralne spotkanie w Teatrze S zamieniło się we wspólny dialog muzyków ze słuchaczami.

Glass Duo zapewnił odbiorcom nie tylko niezwykły kontakt z muzyką Bachów, osiagnięty poprzez szklaną harfę, ale także z innymi wielkimi kompozytorami przeszłości – Fryderykiem Chopinem, Karolem Szymanowskim, Edwardem Grieg’em (zwanym Chopinem Płnocy). Występ Glass Duo zamknął natomiast porywajacy utwór Libertango, Astora Piazzolli.

Jeszcze długo po koncercie uczestnicy tego niezwykłego spotkania mieli szansę pozostać z najczystszym brzmieniem Anielskich organów i zespołem

Punktem kulminacyjnym I Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów był natomiast niesamowity koncert “Sacrum i profanum Jana Sebastiana” w dniu 13 czerwca o godz 16.00 w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. W programie tej uroczystości została wykonana III Suita Orkiestrowa przez znakomitą orkiestrę barokową Capella Cracoviensis, a także Magnificat D – dur J. S. Bacha, którego wykonawcami była wymieniona orkiestra, soliści oraz Collegium Cantorum Czestochoviensis – prowadzone pod batutą Janusza Siadlaka.

Magnifikat to dzieło niezwykle wymagające, muzycznie i technicznie, tylko nieliczne zespoły są w stanie podołać temu wzwaniu. W niedzielę udało sie to znakomicie, żywe energetyczne tempa partii chóralnych porzeplatane cudownymi ariami porwały publiczność, która przez owacyjne brawa domagała się bisów.

Wykonanie dzieł Bacha poprzez orkiestrę, solistów i chór przyniosły słuchaczom koncertu prawdziwy metafizyczny kontakt z wielką muzyką znakomitego kompozytora, jak i prawdziwą muzyczną podróż dla wszystkich, którzy zdecydowali się w niej uczestniczyć.

Nie można pominąć w koncercie także udziału europejskiej sławy, wielkiego erudyty i muzykologa Marka Dyżewskiego, który poprowadził słuchaczy festiwalu w najgłębszy wymiar wielkiej muzyki, kultury i sztuki.

Na 2011 rok przygotowywana jest II edycja Festiwalu organizatorzy już dzisiaj obiecują, że poziom przyszłorocznego festiwlu z pewnością nie będzie ustębował Pierwszemu Festiwalowi i pracują nad tym aby był jeszcze bogatszy i jeszcze bardziej urozmaicony.

III Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów

Stowarzyszenie Sympatyków COLLEGIUM CANTORUM oraz Fundacja Rozwoju Sztuki SONORIS zapraszają na koncerty, które odbędą się 27 października w Katowickim Kościele Ewangelicko – Augsburskim (Katowice,
ul. Warszawska 20) oraz 28 października w Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Częstochowie (ul.
Śląska 20). Znakomity program przygotowany przez twórcę oraz dyrektora festiwalu Janusza Siadlaka wykonany zostanie przez Polish Chamber Voices, któremu
towarzyszyć będą znakomici polscy instrumentaliści:
Maria Misiarz – wiolonczela barokowa
Mariusz Bury – theorba
Urszula Jasiecka-Bury – klawesyn
W programie motety wielkiej rodziny Bachów – Johanna, Johanna Christopha, Johanna Ludwiga, Johanna Michaela, oraz najsłynniejszego z nich Johanna Sebastiana.
Obydwa wydarzenia rozpoczną się o godzinie 17.00

IV Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów

W dniach 16 – 22 września 2013 odbędzie się IV edycja Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów.

Chociaż  Nazwisko Bach zwykle kojarzone jest z twórczością wielkiego Jana Sebastiana należy jednak pamiętać, że z rodziny Bachów pochodziło z ponad 50 znanych muzyków i kompozytorów.
I to przedstawianie bogatej działalności kompozytorskiej pozostałych członków wielkiej, działającej 
przez prawie dwieście lat familii mają na celu organizatorzy czwartego już Festiwalu Muzycznego 
Rodziny Bachów. Co więcej, Festiwal ma na celu zaprezentowanie ich twórczości w sposób klasyczny jak i w nowoczesny, przystępny dla szerokiej publiczności w różnym wieku.
I tak w tym roku, gratką dla wszystkich będzie pokaz Fontann, które tańczyć będą do muzyki Bacha w popowych i rockowych aranżacjach oraz piknik rodzinny podczas, którego Balet Dworski “Cracovia Danza” zaprezentuje “Balet o Kawie”

Pełny program festiwalu:

20 września, godz. 19.00
Jasna Góra, Sala Rycerska
“Koncert przy świecach”  
O. A. Ivančić – Sinfonija v G-duru
J. S. Bach – Magnificat D-dur BWV 243

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”
Małgorzata Beata Siadlak – sopran Agata Widera-Burda – sopran
Beata Nowicka – alt Weronika Kępka – alt
Krzysztof Kozarek – tenor Piotr Lempa – bas
Janusz Siadlak – dyrygent
Dariusz Madejski – prowadzenie koncertu

21 września, godz. 12.00
Plac Biegańskiego
Piknik rodzinny “Balet o kawie”
Balet Dworski Cracovia Danza
Inscenizacja i choreografia – Romana Agnel
Scenografia i kostiumy – Monika Polak-Luścińska
Muzyka – J.S.Bach

godz. 21.30 

Plac Biegańskiego
Widowisko Multimedialne
“Tańczące Fontanny”

22 września,godz. 17.00
Kościół p.w. Najświętszego Imienia Maryi Panny
Al. NMP 56
“Barok w Europie”

Zespół Muzyki Dawnej Parnassos:
Martyna Pastuszka – skrzypce, Marzena Biwo – skrzypce
Anna Katyńska – wiolonczela, Urszula Jasiecka-Bury – klawesyn

Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”
Małgorzata Beata Siadlak – sopran, Agata Widera-Burda – sopran
Weronika Kępka – mezzosopran, Beata Nowicka – alt
Michał Gębala – bas
Janusz Siadlak – dyrygent
Beata Młynarczyk – prowadzenie koncertu

W programie utwory polskiego, niemieckiego i włoskiego baroku.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty wokalne. 16.09, godzi 17:00
Filharmonia Częstochowska. Prowadzenie Dariusz Grabowski.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to Top