Sezon artystyczny 2016/2017

Sezon 2016/2017

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum wraz z maestro Januszem Siadlakiem przygotowali dla Państwa imponujący, przepełniony rozmaitościami muzycznymi sezon artystyczny. Wyjątkowy, bo dla Collegium Cantorum 5 sezon artystyczny w murach Filharmonii Częstochowskiej obfitować będzie w niezwykłe koncerty. Jak zwykle Chór wraz ze swoją Publicznością odkrywać będzie nowe muzyczne horyzonty – przeplatać będzie perły muzyki chóralnej, niejednokrotnie ambitnej i wartościowej, z muzyką lekką, harmonijną, rozrywkową. Collegium Cantorum swój sezon rozpocznie tradycyjnie i ludowo przedstawiając polską muzykę inspirowaną folklorem z różnych części naszej ojczyzny. Czwartkowy Wieczór zatytułowany „Ludowe tradycje” będzie podróżą po Polsce, dzięki której poznamy naszą bogatą i różnorodną kulturę od niecodziennej – regionalnej strony.
Wartym wpisania w kalendarz jest również kolejny „Koncert Papieski”, zaprezentowany słuchaczom ponownie w murach Bazyliki Jasnogórskiej. Tego pełnego refleksji wieczoru muzycy odkrywać będą przed melomanami mistyczny artyzm wyjątkowych kompozytorów takich jak Maurice Durufle, John Tavener czy Paweł Łukaszewski, Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki. Chór Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka ukazywać będą wyważoną dramaturgię muzyki i sakralną lirykę, która szczerością artystycznej wypowiedzi toruje drogę do duchowej zadumy pośród zabytków jednego z najważniejszych sanktuariów w Polsce i na świecie.

W listopadzie, kiedy jesień zapadnie na dobre przyjdzie czas na Koncert na Święto Niepodległości gdzie Chór wraz z Orkiestrą zaprezentuje niezwykle podniosłe pieśni patriotyczne, jak co roku przypominając o bohaterach naszej Ojczyzny.

Bardzo ważnymi wydarzeniami pierwszej połowy sezonu 2016/2017 będą koncerty z wielkimi dziełami jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów – Wolfganga Amadeusza Mozarta. 18 listopada zabrzmi Msza Koronacyjna C-dur, a 2 grudnia wielkie Requiem d-moll.

8 grudnia 2016 Chór swoją publiczność zabierze w świat filmu przedstawiając muzykę
z wielkich hitów srebrnego ekranu. Nie zabraknie utworów kultowych zespołów popkultury, jak i również wzruszających ballad w brawurowym wykonaniu solistów Chóru.
Nowy Rok Collegium Cantorum rozpocznie wraz z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej przeglądem najpiękniejszych Duetów Miłosnych wprowadzając swoją publiczność w stan romantycznego oczarowania.
Nie zabraknie również koncertowych hitów, znanych już chyba każdemu: operowej fety „Karnawał Trwa!” i następującemu tuż po nim, niemal kultowego już „Śledzika z Chórem” podczas którego muzycy Chóru wcielą się w postaci z filmów, bajek, kabaretów, a całości towarzyszyć będzie jak zwykle kameralna atmosfera, która pozwoli słuchaczom na przednią zabawę, głośny śmiech i zatopienie się w świecie uciech i przyjemności.
2 kwietnia 2017 w Sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej zabrzmi Niemieckie Requiem Johannesa Brahmsa (niem. Ein Deutsches Requiem), które kompozytor stworzył po śmierci swojej matki. To siedmioczęściowe dzieło na chór, orkiestrę i głosy solowe, wbrew tytułowi nie jest mszą żałobną. Tekst nie opiera się bowiem na liturgii mszy żałobnej requiem, ale na fragmentach z Biblii Lutra i stanowi swoistą liryczną refleksję nad śmiercią, która ma przynieść pocieszenie żyjącym.

27 kwietnia przyjdzie czas na kolejny „Czwartkowy Wieczór” podczas którego czekać będzie na nas pełen gracji latynoamerykański temperament, którego czar odkryjemy w dźwiękach argentyńskiego tanga.

Końcem maja Chór, poprowadzony przez doświadczoną dyrygentkę z położonego w głębi Rosji Czelabińska, zaprezentuje częstochowskiej publiczności przegląd Muzyki Rosyjskiej.

Wreszcie pierwszego dnia czerwca przyjdzie czas na ostatni „Czwartkowy Wieczór” oraz przednią zabawę dla dużych i małych, podczas wyjątkowego Czwartkowego Dnia Dziecka! Wszyscy razem wsiądziemy w statek zwany przygodą i odwiedzimy zaczarowane krainy wspólnie bawiąc się muzyką.

Ostatnim, finałowym punktem sezonu 2016/2017 będzie wykonanie wspaniałego dzieła Josepha Haydna, stworzona w najlepszym okresie twórczości wiedeńczyka Msza B-dur. Otrzymała ona przydomek Terezjańskiej, mając ścisły związek z Marią Teresą, żoną Franciszka I. Powstała prawdopodobnie w 1799 roku i do dziś jest jednym z najważniejszych dzieł kompozytora. Msza Terezjańska łączy w sobie głębokie religijne skupienie z charakterystycznym dla Haydna beztroskim muzykowaniem gwarantując publiczności zróżnicowane i niezwykle przyjemne muzyczne impresje.

Posted on 28/09/2016 in Koncerty

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to Top