Skip to content Skip to footer
Maestro

dr Janusz Siadlak

Odznaczony srebrnym medalem “Gloria Artis”, dyrygent i chórmistrz. Założyciel i od początku dyrygent Polskich Kameralistów Collegium Cantorum.

80808080
Dyrygent od
Janusz Siadlak

40 lat pasji do muzyki chóralnej

dr JANUSZ SIADLAK – dyrygent, chórmistrz oraz organizator życia muzycznego. Założyciel i dyrygent Chóru „Collegium Cantorum”. Uhonorowany srebrnym medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”. Doktor sztuk muzycznych. Janusz Siadlak jest inicjatorem i twórcą wielu wydarzeń artystycznych w tym cykli koncertowych i festiwali. Jest także współtwórcą i dyrektorem artystycznym Polish Chamber Voices. Od stycznia 2003 do sierpnia 2009 sprawował funkcję kierownika chóru w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk. Laureat kilkudziesięciu nagród i statuetek dla "Najlepszego Dyrygenta", "Człowieka Roku". Zasłużony Działacz Kultury – wyróżnienie Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, laureat Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “W uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej” oraz nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy za szczególne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a także wielu innych nagród i wyróżnień zdobywanych podczas konkursów i festiwali na całym świecie. Występował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji. Obszarem szczególnego zainteresowania Janusza Siadlaka jest pogłębianie wrażliwości na jakość i ekspresję dźwięku, uzyskanie bogactwa barw brzmienia poprzez pogłębianie warsztatu wokalnego śpiewaków do uzyskania jak największej homogeniczności brzmienia chóru.

DR Janusz Siadlak od 2017 r. kontynuuje intensywną pracę nad popularyzacją polskiego dziedzictwa kulturowego. Z jego inicjatywy powstał cykl wydawniczy “Antologia Polskiej Twórczości A Cappella” realizowany przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. „Antologia Polskiej Twórczości A Cappella” to cykl wydawniczy promujący najwartościowsze zjawiska w polskiej kulturze współczesnej. Wydawany jest nakładem jednej z najbardziej prestiżowych wytwórni muzyki klasycznej w naszym kraju: DUX Recording Producers oraz Instytutu Rozwoju Sztuki, częstochowskiej organizacji pozarządowej. Pierwszą płytą, która ukazała się w ramach cyklu była pierwsza monograficzna płyta z utworami a cappella Juliusza Łuciuka. Była to pierwsza płyta monograficzna kompozytora, który obecny był na koncercie premierowym w Krakowie. Płyta powstała w oparciu o wielogodzinne rozmowy z kompozytorem stając się doskonałym odzwierciedleniem jego myśli kompozytorskiej.

Od tego momentu Antologia stała się jednym z najważniejszych projektów Janusza Siadlaka – widząc wiele przestrzeni na polskim rynku wydawniczym powziął wyzwanie rozszerzania jej każdego roku o kolejne albumy.

Niejednokrotnie sięga po twórczość kompozytorów rzadko wykonywanych znacząco wzbogacając rynek o premierowe nagrania. Taki cel przyświeca Antologii i Januszowi Siadlakowi – sięgać po dzieła nieoczywiste tworząc płyty z jednej strony prezentujące najznakomitszy dorobek polskich kompozytorów przy jednoczesnym odkrywaniu przed słuchaczami dzieł mało znanych, które nierzadko stanowią esencję osobowości ich twórców. W ramach Antologii ukazało się już 9 natomiast – “Krzysztof Meyer – Choral Works“ zostanie wydana w listopadzie 2024 r.

Janusz Siadlak jako dyrektor chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, dzięki codziennej pracy, licznym projektom artystycznym bezustannie podnosi poziom wykonawczy zespołu, który zdobywa uznanie krytyków oraz publiczności nienagannymi wykonaniami utworów, z którymi mierzą się jedynie najlepsze zespoły wokalne. Chór doceniany jest m.in. w recenzjach wydawniczych oraz przez osobistości świata muzyki takie jak Maciej Tworek, wieloletnia prawa ręka Krzysztofa Pendereckiego, który o zespole wypowiedział się w jednym  wywiadów: „. Zaproszenie mnie do Częstochowy jako dyrygenta koncertu poświęconego właśnie Krzysztofowi Pendereckiemu, to także wielkie wyróżnienie. Równie ważne jest kto ten koncert wykonuje, a jest to Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, którym jestem oczarowany. Prezentują światowt poziom.”

Innym cytatem wartym przytoczenia jest fragment recenzji Glyna Pursglove, angielskiego krytyka piszącego dla MusicWeb International:

“ płyta zasługuje na ocenę w całości – i każdy, kto doszedł tak daleko w mojej recenzji, wie, że moja ocena jest bardzo przychylna. Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum śpiewa z imponującą kompetencją techniczną, ale też w sposób, który brzmi jak zbiorowy wyraz prawdziwej wiary – coś co znajduje się poza zasięgiem wielu chórów o równych umiejętnościach technicznych. (…) Wykonawcy na tej płycie są najwyższej klasy, są bardzo oddani muzyce, jak i pewni swoich umiejętności. ” Recenzja, która ukazała się w brytyjskim magazynie “Choir&Organ”, również podkreśliła wysoką klasę artystyczną zespołu: „Chór Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlak reprezentuje najwyższe standardy muzyczne.”

Janusz Siadlak ponad to realizuje liczne projekty, których najważniejszą misją jest popularyzacja polskiego dziedzictwa kulturowego oraz edukacja kulturalna. Przykładem takiego wydarzenia jest cykliczny festiwal “Muzyka w Świątyniach”, który po ogromnym sukcesie w Częstochowie, przeniesiony został do mniejszych miejscowości woj. śląskiego docierając do odbiorców kultury, którzy na co dzień nie mają wielu okazji do korzystania z wysokiej klasy koncertów muzyki poważnej. Podczas koncertów prezentowana jest również historia miejsca zaznajamiając mieszkańców z nieznanymi faktami dotyczącymi ich małej ojczyzny. Elementem często przyciągającym nową publiczność są atrakcyjne efekty świetlne, które wzmacniają przekaz projektu.

W 2018 r. Janusz Siadlak wraz z Chórem Filharmonii Częstochowskiej zrealizowali Tournee koncertowego w Argentynie – zaprezentowali polską muzykę a cappella w trzech niezwykle prestiżowych przestrzeniach: Kongresie Narodowym Argentyny, Bazylice Metropolitalnej w Buenos Aires oraz w historycznym centrum kultury Centro Naval. Odwiedzili również Dom Polski w Maciaszkowie, gdzie dla polskich seniorów wykonali koncert patriotyczny.

W 2021 r. Janusz Siadlak uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego przeszło 200 stronicowa praca “Kompozycje chóralne a cappella Juliusza Łuciuka. Zagadnienia interpretacyjne i praktyka wykonawcza wybranych dzieł.” spotkała się z doskonałymi recenzjami otrzymując od komisji wyróżnienie. Praca bardzo dogłębnie analizuje życie i twórczość Juliusza Łuciuka. Zawiera również obszerny, niemal konfesyjny wywiad z nieżyjącym już kompozytorem.

W 2023 r. został dyrektorem artystycznym 32. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej “Gaude Mater” realizując w ramach Festiwalu Wielką Mszę h-moll Johanna Sebastiana Bacha, w całości (co stanowi o wyjątkowości wydarzenia) prowadząc znakomitą barokową orkiestrę Accademia dell’Arcadia, chór Collegium Cantorum oraz najwyżej klasy międzynarodowych solistów.

“(…) płyta zasługuje na ocenę w całości – i każdy, kto doszedł tak daleko w mojej recenzji, wie, że moja ocena jest bardzo przychylna. Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum śpiewa z imponującą kompetencją techniczną, ale też w sposób, który brzmi jak zbiorowy wyraz prawdziwej wiary – coś co znajduje się poza zasięgiem wiele chórów o równych umiejętnościach technicznych.”

Glyn Pursglove

MusicWeb International

„Pracowałem z Krzysztofem Pendereckim bardzo długo. To było 18 lat. Oprócz bardzo intensywnej współpracy nawiązała się między nami przyjaźń, którą czułem się bardzo wyróżniony. Zaproszenie mnie do Częstochowy jako dyrygenta koncertu poświęconego właśnie Krzysztofowi Pendereckiemu, to także wielkie wyróżnienie. Równie ważne jest kto ten koncert wykonuje, a jest to Chór Collegium Cantorum, którym jestem oczarowany. Prezentują światowy poziom.”

Maciej Tworek